Laulību gredzeni

Gredzeni – laulību simbols

Laulību gredzeni gadsimtiem ilgi simbolizējuši mīlestības pastāvīgumu un ilgumu, tādēļ par to materiālu visvairāk iecienīts zelts, kas ir viens no izturīgākajiem un vērtīgākajiem cēlmetāliem pasaulē. Taču, mainoties pasaulei, mainās arī uzskati, un mūsdienās iecienīti kļūst arī sudraba un baltā zelta gredzeni.

Iecienītākie gredzenu veidi

Gan laulību rituāli, gan kāzu gredzeni sakņojas tradīcijās, tādēļ jau gadiem ilgi pāru iecienītākā izvēle ir zelta gredzeni, taču tie nav lēti, tādēļ pāri, kas zeltam nepiešķir tik lielu vērtību, labprāt sliecas uz citiem metāliem, kas tāpat ir izturīgi un kalpo gadiem ilgi, piemēram, platīna gredzeni ir tikpat vērtīgi, kā zeltlietas, taču ir neuzkrītošāki, līdzīgi sudrabam, un ideāli piemēroti latviešu mentalitātei.

Mūsdienās, kad latvieši cenšas aizvien vairāk atdzivināt senās tradīcijas un vērtības, laulībām aizvien biežāk tiek izvēlēti sudraba gredzeni, jo daudzi uzskata, ka šis metāls daudz vairāk atbilst senlatviešu kultūrai un dzīvesziņai. Papildus vērtības piešķiršanai, šie gredzeni tiek izstrādāti ar latviešu zīmēm, spēka simboliem un iegravētiem laulāto vārdiem.

Zelta gredzenu veidi

Daudzi klasiskie precību gredzeni, lai gan to sastāvā ir zelts, patiesībā ir veidoti no sakausējumiem, piemēram, sakausējot zeltu un varu. Par sakausējumu liecina arī uz zeltlietām norādītie proves nospiedumi, piemēram, numurs 585 nozīmē, ka rotaslietas sastāvā ir 58,5% zelta, bet pārējo sakausējuma daļu veido citi metāli. Dabā zelts ir dzeltenā krāsā, bet, sajaukts ar citiem krāsainajiem metāliem, tas iegūst dažādus toņus, attiecīgi atvasinot dzelteno, balto, sarkano un rozā zeltu, ko varat iegādāties tādos veikalos, kā Jahonts un Grenardi.

Sarkanā un rozā zelta izstrādājumi

Gredzeni no sarkanā zelta ir īpaši populāri, jo to sakausējums ar varu tos padara cenu ziņā draudzīgākus un gana izturīgus. Lai piešķirtu dārglietām spīdumu, papildus zeltam un varam tiek piekausēts arī sudrabs. Savukārt, samazinot vara daudzumu sakausējumā, iespējams iegūt arī rozā zeltu. Rotaslietas no rozā zelta izskatās gaišākas un neuzkrītošākas, piešķirot sakausējumam izsmalcinātu nokrāsu.

Baltā zelta izstrādājumi

Izskata ziņā visvairāk atšķiras zeltlietas no baltā zelta, jo tās atgādina sudrabu. To sakausējumā ir sudrabs, kas piešķir balto nokrāsu un liek tos bieži sajaukt ar platīna gredzeniem. Taču, kā norāda arī juvelieri no veikala Golden saga, jāņem vērā, ka dažkārt baltā zelta sakausējumā tiek iekļauts arī niķelis, kas var izraisīt alerģisku reakciju. Taču, ja alerģija nav šķērslis, baltā zelta gredzeni ir lielisks risinājums gadījumos, kad nepieciešami saderināšanās gredzeni, jo šis sakausējums lieliski izceļas kopā ar briljantiem un citiem dārgakmeņiem.

Zelta alternatīvas

Pāriem, kas nevar atļauties, vai nevēlas ieguldīt daudz naudas gredzenos, piemērota izvēle būs apzeltīti gredzeni, kuru pārklajumu periodiski iespējams atjaunot. Parasti apzeltīšanu izmanto uz sudraba gredzeniem, taču, konsultējoties ar juvelieri, iespējami arī citu metālu sakausējumi.

Ja vēlaties ietaupīt, kā risinājums var būt arī gredzenu izliešana no citām zeltlietām. Turklāt, izlejot gredzenus no sava zelta, simboliski iekausēsiet tajos agrāk piedzīvotās emocijas un dzīves notikumus. Šādus risinājumus piedāvā virkne juvelierizstrādājumu veikalu, tostarp Sudraba nams un Vigorius.

Tā kā laulības gredzeni tiek pirkti uz ilgu laiku, svarīgs ne tikai izvēlētais materiāls un forma, bet arī svarīgi, lai tiktu noteikti precīzi gredzenu izmēri. Sieviešu un vīriešu gredzeni atšķiras gan izmēru, gan cenu un formas ziņā, tādēļ būtiski, lai abu jaunlaulāto gaumes un prasības sakristu.